Co charakteryzuje najlepsze gry planszowe?

Jakie kryteria musi spełnić gra planszowa, aby znaleźć się w rankingach na wysokich pozycjach? Na pewno powinna mieć ciekawą i nietuzinkową fabułę, skomplikowany i rozbudowany mechanizm, dużą ilość interakcji między graczami i dobrą grafikę. Planszówki przeżywają prawdziwy renesans. Imprezy ze znajomymi zamieniają się w wielogodzinne rozgrywki w Scrabble lub w Monopoly. To jedne z popularniejszych gier, ale są nowe, które podbijają serca miłośników planszówek z całego świata.

Splendor – pozyskuj kopalnie i kamienie szlachetne

Splendor jest ciekawą, dość prostą grą. Minimalna ilość osób, które potrzebne są do rozgrywki to dwie. Gra przenosi do czasów renesansu, a gracze stają się kupcami kamieni szlachetnych, wygrywa ten, kto zbierze ich największą ilość. Jedna rozgrywka trwa ponad 30 minut, to świetna propozycja na spędzenie zimowego wieczoru we dwoje bez telewizji i komputera.

Catan – przenieś się w świat fantasy

Bardzo sławna pozycja w świecie gier planszowych. Polecana ze względu na fabułę i mnogość interakcji, które występują między uczestnikami. Każdy z graczy prowadzi swoją kolonię na fantastycznej wyspie Catan. Buduje się miasta, poszukuje zasobów i planuje podboje nowych lądów. Plusem gry jest długi czas potrzebny na zakończenie rozgrywki, co czyni grę fajną propozycją na imprezy ze znajomymi.

Dla fanów kolei

”Wsiąść do pociągu” to doskonała gra dla całej rodziny, zawiera elementy logicznego myślenia oraz piękną grafikę, obok której nie da się przejść obojętnie. Gra przenosi graczy do dwudziestowiecznej Europy, tam staje przed nimi skomplikowane zadanie zbudowania jak najdłużej trasy dla pociągu. W grę może grać nawet 5 osób, a cała rozgrywka nie skończy się w ciągu godziny! To super propozycja na niedzielne popołudnie dla całej rodziny.

Imprezowe tabu

Taboo jest grą na imprezy, spotkania rodzinne. Można w nią grać w pociągu, na szkolnym korytarzu lub w parku. Cała zabawa polega na odgadywaniu haseł bez użycia zakazanych słów. Gracze dostają karteczki ze słowem, które pozostali uczestnicy muszą odgadnąć i ze słowami, których nie wolno użyć. Śmiech jest gwarantowany.

 

Henryk