Na co wpływają gry planszowe w rozwoju dziecka?

Gry planszowe nie są jedynie rozrywką, są też ważnym elementem edukacyjnym w pierwszych latach życia dziecka. Wpływają na rozwój wyobraźni, wzbogacają słownictwo, uczą logicznego myślenia i pomagają zrozumieć pierwsze zagadnienia matematyczne. Dzieci, które grają w gry planszowe ze swoim rodzeństwem lub z rodzicami lepiej nawiązują znajomości z innymi ludźmi. Mogą być bardziej otwarte na kontakt z rówieśnikami, uczą się znosić porażki i wygrywać. Wspólne spędzanie czasu z najbliższymi tworzy unikalną więź między członkami rodziny. Gry planszowe uczą samodzielności i podejmowania decyzji.

Najlepsze gry dla małych dzieci

Gry powinny być dostosowane do wieku, muszą być proste, aby dziecko bez trudu zrozumiało zasady. Zbyt skomplikowane gry mogą irytować dzieci i zniechęcać do zajęcia. Dla małych dzieci najlepsze są gry karciane. Świetnym przykładem są wszelkie pozycje typu memo. Zasada gry jest jedna – należy odkrywać zakryte karty i szukać wśród nich par. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej par. Gra planszowa ze sklepu taniaksiazka.pl pomaga rozwijać pamięć, więc przyda się też starszym domownikom. Na kartach mogą być różne ilustracje, dla małych dzieci warto wybierać te łatwe, np. ze zwierzątkami lub z przedmiotami.

Gry dla starszych dzieci


Dzieci w wieku 6 – 10 lat wolą grać w trudniejsze gry, w których są plansze, karty, pionki i kostki do gry. Ciekawą propozycją jest “Grzybobranie”. Ma prostą fabułę, piękną grafikę i występują tutaj elementy rywalizacji. Gracze otrzymują koszyczki i muszą nazbierać do nich jak najwięcej grzybów jadalnych. W lesie czyhają niebezpieczeństwa, które urozmaicają rozgrywkę. Innym przykładem fajnej gry planszowej jest “Superfarmer”. Gra jest polskim pomysłem, to jedna z popularniejszych gier dla całej rodziny. Zadaniem uczestników rozgrywki jest hodowanie zwierząt i wymienianie ich. Wygrywa ten gracz, który zbierze najwięcej cennych zwierząt i rozwinie swoją farmę. Gra ma ładną grafikę, elementy wykonane są z surowców dobrej jakości. Z pewnością spodoba się młodszym i starszym graczom.

 

Henryk